Hastalıklar

De Quervain Tendiniti Hastalığı Nedir?

De quervain tendiniti hastalığı, el bileğinin ve ön kolun birleştiği yerden başparmağına kadar ağrı ve şişlik olmasıdır. Tendon iltihaplanmasıdır. Çok sık rastlanan bu hastalığın teşhisi de oldukça kolaydır. Herhangi bir şey tutarken ağrı olması, hareket ettirirken ağrı olması bu hastalığın göstergesidir. Bu hastalık özellikle yeni doğum yapan annelerde sıkça görülür. Çünkü de quervain tendiniti daha önce alışık hareketleri yapmaya başladığımızda karşımıza çıkar. Bebeğin tutuş şeklinden dolayı da yeni doğum yapan annelerde sıklıkla gözükür.

De Quervain Tendiniti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Birçok hastalığın oluşma sebebi vardır. De Quervain Tendiniti hastalığının nedenlerinden biri daha önce el bileğinin kırılması bu hastalığın görülme nedenlerindendir. Kırılan bölgenin tendonlara da zarar vermesi bu hastalığın karşımıza çıkma nedenlerinden biridir. El başparmağını kaldıran kaldırma görevini yerine getiren tendonu ile başparmağı elden uzaklaştırma görevini yerine getiren tendonunun el bileğinin geçtiği tünelde sıkılmaları nedeniyle görülmektedir.

De Quervain Tendiniti hastalığı müzik aletleri çalma, örgü örme, bebek bakımı, bahçe işleri, ev işleri gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle yumruk sıkma, elle bişey kaldırma, poşet taşıma gibi işlerde el bildiğinde ve başparmakta ağrı oluşmaktadır. Ayrıca, tekrarlayıcı zorlamalar, ağır aktiviteler ve sporlar, tenis gibi sporlar, romatoid artrit gibi bazı hastalıklar de Quervain hastalığına neden olmaktadır

De Quervain TendinitiHastalarının Şikâyetleri Nelerdir?

De Quervain Tendiniti hastalığına yakalananların genel olarak şikâyetleri;

  • Muayene sırasında veya günlük hayatta ağrı oluşur.
  • Başparmağın avuç içine alınıp yumruk oluşturulması
  • Parmakların şişmesi gibi nedenler hastaların genel şikâyetleri olup, tanı konulmasını da kolaylaştırmaktadır. Manyetik rezonans gibi incelemelerde yapılmaktadır.

De Quervain genel olarak kademeli veya bir anda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ağrı parmakta olduğu gibi, kolun ön kısmında da görülebilir. Bazı kişilerde bilek kısmında şişmede görülebilir. Özellikle hareket sırasında yaşanan ağrı artış gösterir. Bundan dolayı hasta kolay kolay el ve bileğini oynatamaz. Sebebi bilinmeyen bir hastalık olan De Quervain Tendiniti hastaların ağrıya dayanamamaları gibi nedenlerle doktora başvurmalarında ortaya çıkar. Teşhis genelde kolaylıkla konulmaktadır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir