Hastalıklar

Dar Kanal (Spinal Stenoz) Nedir?

  Dar kanal (spinal stenoz), omurilik kanalının daralmasıyla oluşmaktadır. Bel bölgesinde yer alan omurlar arasında, hareket etmeye yarayan diskler bulunmaktadır. Diskler, omurlar ve omur kemikleri arasında ise omurilik kanalı bulunmaktadır. Omurlar arasında bulunan eklerler ise yıllara bağlı olarak meydana gelen kireçlenmelerden dolayı kalınlaşır.

Zamanla, omurlar arasında yer alan diskler, daha az su içerirler. Bundan dolayı disk yüksekliği azalır. Vücudun omurga hareketini kısıtlaması amacıyla da osteofit kemik çıkınları sinirleri sıkıştırmaktadır. Bu değişimler, dar kanal olarak isimlendirilir.

Dar Kanal ( Spinal Stenoz) Belirtileri Nelerdir?

Dar kanal teşhisi konulmuş hastalarda görülen en yaygın şikayet, bel ağrısıdır. Özellikle otururken, yürürken, hareket ederken oluşan bel ağrıları en yaygın ağrılardır. Dar kanal hastalığının en çok görülen bulgu, özellikle baldırda uyuşma ve ağrılardır. Bel ve bacak arasında gerçekleşen bu ağrılar, hastadan hastaya değişim göstermektedir. Bu belirtileri uzun süre yaşayan hastalar olduğu gibi, daha kısa zaman yaşayan ve dinlenmeyle minimum düzeye indiren hastalarda vardır.

Çoğu dar kanal teşhisi konulan hastada, uyuşma, bacaklarda güçsüzlük ve kramp görülmektedir. Darlığın şiddetine göre, bacağın farklı kısımlarında ağrı görülebilir. Sıkışan sinir köklerini azaltmak amacıyla bel kavisi azalabilir. Bu duruma halk arasında bel düzleşmesi de denilmektedir. Bölgede yaşanan gerginliğe göre, hareket gücünde azalma ve reflekslerde ve hislerde hissizlik oluşabilir. Bu hastalığa tanı konulmaması veya hasta tarafından fark edilememesi gibi durumlarda da hastalarda mesane kontrolü gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Dar Kanal ( Spinal Stenoz ) Nedenleri Nelerdir?

Dar kanalın en yaygın nedeni, omurgada bulunan dejenerasyonlardır. Omurgada bulunan ortadaki üç omur arasında en sık dar kanal hastalığı görülmektedir. Omurilikten çıkan sinirleri daraltan nedenler, spinal stenoz oluşumu üzerinde doğrudan etkili olabilir.

Dar kanal yalnızca dejenerasyonlardan kaynaklı değil, doğuştan da dar olabilir. Fıtık, kırıklar, tümör ve enfeksiyon oluşumda oldukça etkili rahatsızlıklardır. Bunların yanı sıra, omurgada bulunan eğrilik ( doğuştan ya da sonradan olabilir) yine spinal stenoz belirtilerindendir.

Dar kanal teşhisi için hastaların, belirtileri kavradıkları an doktora başvurmaları gerekir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir