Cilt Maskeleri

0
1491

Cilt maskesi uygulamadan önce yüz bölgesi iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Kullanacağınız cilt maskeleri tek seferlik ve her seferinde yeniden hazırlanmalıdır.

 

Peeling yani soyucu maskeler:

YULAF İLE YUMUŞAK CİLT İÇİN: Yarım fincan yulaf iyice ezilir ve içerisine iki damla geranium yani sardunya çiçeği, yarım çay bal eklenir, iki çorba kaşığı süt en son da iki damla papatya yağı eklendikten sonra iyice karıştırılır homojen olarak dağılması sağlanır. Hazırlanan karışım yüz bölgesine uygulanır on beş dakika bekletildikten sonra ılık su ile iyice temizlenir. Cilt bu maske sayesinde yumuşak olacaktır. Cilt tipiniz yağlı ise limon suyunu arttırarak yağı azaltabilirsiniz.

BAL VE BADEM MASKESİ: alerjen bir cilt tipine sahip olanlar ballı tariflerden kaçınmalıdır. İki tane badem ve bir çorba kaşığı bal yeterli olacaktır bu maske için. Bademleri ezip toz haline getirin bal ile karıştırın. Birkaç damla limon suyu eklendikten sonra dairesel hareketlerle uygulanır on beş dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır, ciltte yenilenmeyi sağlar.

BAL MASKESİ: yüzün tamamına bal yayılır, on beş dakika bekledikten sonra su ile temizlenir, arındırıcı etkisi bulunmaktadır.

Nemlendirici maskeler ;

MEYVE MASKESİ: 1 muzu ezilerek yüz ve boyun bölgesine dairesel hareketlerle sürülür. On beş ya da yirmi dakika beklendikten sonra soğuk suyla maske temizlenir. Bu maske kan akımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar.

SALATA MASKESİ: tatilde çok fazla güneş altında kaldıysanız bir salata soyulur, macun kıvamına getirilerek ezilir, tüm yüze yayılır ve on beş yirmi dakika bekletilir daha sonra soğuk su ile yıkanır böylece cildiniz nemlenmiş olacaktır. İki yuvarlak halka şeklinde kesilen salata göz kapaklarının üzerine konarak yorgunluğu almaktadır.

 

 Kırışıklıklar ve gözde oluşan halkalar için maskeler;

GÜL VE GENÇLİK: bir gülün yapraklarını ezerek macun haline getirilir ve yüze uygulanır. On beş yirmi dakika bekletilerek suyla temizlenir.

YOĞURT: Bir bardak yoğurt bir çay kaşığı rezene tohumu homojen şekilde karıştırılır. Krem gibi yüzüne sürülür. On beş yirmi dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir.

GERGİN YÜZ MASKESİ: içerisine iki kaşık bal ve yumurtanın beyazı konarak karıştırılır, üç ya da dört damla limon suyu eklenerek yüz bölgesine hafif hareketlerle sürülür ve masaj yapılır, kurumaya bırakılan maske on beş ya da yirmi dakika bekletilir ardından yağsız sütle temizlenir.

 

Akne, leke ve sivilceler için maske ;

LİMON; lekeleri yok edici etkiye sahiptir. Bal ile limon karıştırılıp pamuk ile cilde uygulanır. Daha sonra maden suyu ile cilt temizlenir.

DOMATES MASKESİ; domates hem nemlendirici hem de sıkılaştırmaya yarar. Domatesi ikiye bölüp yüz bölgesine sürülür daha sonra durulanır.

 

Uyarıcı Maskeler;

ÇİLEK MASKESİ; genelde kuru cildi nemlendirip beslemek için kullanılan bir meyvedir. Çileği ezilip bal ile karıştırılır. Yüze sürülüp bekletilir daha sonra su ile temizlenir.

BESLEYİCİ KREM: peeling yapıldıktan sonra besleyici krem mutlaka uygulanmalıdır. Bir çorba kaşığı maden suyu, bir çay kaşığı gül suyu, bir çorba kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı bal ve sür karıştırılır pamuk yardımı ile sürülür. Daha sonra ılık su ile durulanır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here