Burun Siyah Nokta

0
1748

Siyah nokta genelde yüz bölgesinde ve yağlı olan zeminde oluşmaktadır. En çok yuvalandığı yer burun siyah nokta bölgesi ve alın bölgesidir T denen bölg

ede daha fazla siyah nokta oluşmaktadır. Zamanla çoğaldıktan sonra gözle görülebilir

 

düzeye gelmektedir. Çeşitli maskelerle siyah noktalı bölge temizlenmeye ç

 

alışılır. Siyah noktanın oluşmasının en büyük sebebi sürekli temizlenmeye cilttir. Makyajdan sonra temizlenmiyorsa, gün sonunda belli bir havaya maruz kalıyor ve temizlenmiyorsa siyah noktayı davet edilmiş olur. Cilt bakımınız ve temizliğiniz için uygun tonikler alınmalı içeriğine mutlaka bakılarak kimyasalı en az tonikler uygulanmalıdır, cilt tipi

 

nize uygun tonik seçilmeli yanlış seçim daha fazla yağlanmaya ve sonucunda da siyah noktaya

sebebiyet verecektir. Doğal tonikleri kullanmak aynı zamanda egzama olmaktan kurtaracaktır. Peki, doğal tonikler nelerdir? Gül suyu, maden suyu, portakal çiçeği kolonyasıyla tonikler doğal toniklerdir ve cildi oldukça güzel temizlemektedir.

–       Yağlı ciltlerde siyah nokta olasılığı daha fazla görülmektedir. Burunda biriken yağlar temizlenmediği için birikerek gözenekleri kapatır ve burun bölgesinde siyah noktayı oluşturur. Siyah noktaları genelde elle sıkılmaması gerektiği söylenmekte sebebi ise gözeneklerdeki hücreleri bozmamak, eğer hücre zarar görür ise yüzde çukurlular oluşabilmektedir.

–     Burun siyah noktaları temizlemek için öncelikle yüz bölgesi ılık suyla nemlendirilir ve siyah nokta için yapılmış olan bantlar ile temizlenmeye çalışılır, bu uygulama sürekli olarak tekrarlanmalıdır tek seferde bütün siyah noktalardan kurtulmak mümkün değildir.

Buhar banyosu sayesinde gözeneklerin açıldığı gözlenmiştir bu özeliği kullanarak siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Tencerenin içerisine biraz su koyduktan sonra kaynatıp buharında durmak yüz bölgesine nüfuz ettikçe gözenekler yumuşayarak açılacak, biriken yağların atımı daha da kolaylaşacaktır.

–     Siyah nokta için birçok doğal maske tarifleri vardır bunları da günlük yaşamda kullanılması önerilmektedir.

–    Karbonat ve aspirin maskesi: sivilceler eve siyah noktalar için kullanılır. 1 tane aspirin ezilerek toz haline getirilir içerisine karbonata konarak üzerine su eklenir karıştırılarak kıvama getirilir. Karışım siyah nokta olan bölgeye sürülerek kuruması beklenir, gergin bir his vermektedir, kuruduğu için dökülmeler yapmaktadır. 2 dakika sonunda yüz yıkanır. Eğer maskeyi uygulamadan buhar boynası yapılır ise daha etkili bir maska olacaktır.

Bal maskesi çok çabuk alerjik reaksiyon göstere bilir bu cilt tipleri için uygun değildir. Ciltte kızarıklığa yol açabilir. Bir kaşık bal yüze sürülür on dakika bekledikten sonra peçete hafif ıslatılarak silinir.

–    Yoğur ve limon suyu maskesi evde kolaylıkla hazırlanabilecek bir maskedir. Bir limonun suyunu bir kâse yoğurtla karıştırılıp bu karışım yüz bölgesine sürülür 15 dakika boyunca yüzde bekletilir ardından suyla yıkanır.

–     Düzenli olarak yapılan cilt temizliği siyah noktaları azaltacaktır. Yüz bölgesinde kalan makyaj artıkları, sabun artıklar ve yeterince yağlanan zeminle beraber büyük siyah noktalar oluşmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here