Boyun Egzersizleri

0
3616

Boyun bölgesinde meydana gelen tutulmalar, boyun kaslarında spazm oluşumları; boyun destek kaslarının istemsiz aşırı gerilmesi ile meydana gelmektedir. Boyunun aşırı derecede kullanması, gün içinde normalden ağır ve boynu zorlayan bir şeyler kaldırmış olmak, aşırı spor aktivitelerinde bulunmak, masa başı işlerinin uzun süreli gerçekleştirilmesi veya uzun süre ders çalışma gibi durumlar boyun bölgesinde kas spazmını tetikleyecek başlıca nedenlerdir. Bu durumların uzun süreli hal alması bireylerin hareketlerini kısıtlayıcı etkiye sahiptir.

Boyun egzersizlerine başlandığında mümkün olduğunca boyun bölgesindeki iş yükü azaltılmalı ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu süreçte uzun süreli yanlış postürde (duruş) uyumalara,  yüksek yastık kullanımlarına ve kötü seyahat şartlarına dikkat edilmelidir. Bu tür durumların boyun tutulumlarına sebep olacağı unutulmamalıdır.  Kas spazmı  vücudun birçok bölgesinde ağrı sendromları şeklinde belirtiler verebilir. Bu ağrılar sıklıkla;  baş, boyun,sırt, omuz, bel ağrıları şeklinde meydana gelmektedir. Boyun tutulumlarında ağrılar tendonlara da yayılım yaparsa ağrı bölgeselleşir ve büyük bir alana yayılır. Boyun omurlarının eklem aralıkları daralır, eklemlere düşen yük artmış olur.

Tendonlarda meydana gelen aşırı gerilme vücudun ağrı reseptörlerinin uyarılmasına sebep olur. Kas içlerindeki damarlar kasılmaya ve sıklaşmaya başlar. Bu olay kas mikrosirkülasyonunda (dolaşım) deformasyonlara neden olur. Boyun kaslarında metabolitler (atık madde) birikimleri gözlemlenir. Bu birikim doğrultusunda da eklemlerde hareket açıklığı normale göre daha da azalır. Hareket açıklıklarının azalması, boyun bölgesindeki spazmın artmasına sebep olur. Bu tür ağrılar genellikle geçici olmakta ve basit egzersizler ile giderilebilmektedir.

Boyun egzersizlerinde temel amaç boyun bölgesinin güçlendirilmesi ve deformasyonların giderilmesidir. Ağrı artışı ve yaşam kalitesinin düşüşü gözlemlendiğinde derhal uzmanlara başvurulmalıdır. Fizyoterapist eşliğinde fizyoterapistlerin uygun gördüğü egzersizler yapılmalıdır. Yapılacak olan egzersizler mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalı, kesinlikle zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Öne ve Geriye Doğru Germe

Yumuşak ve yavaş hareketlerle baş öne ve arkaya doğru eğilir. Baş öne eğildikten sonra 1-2 saniye beklenir ve başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Başlangıç pozisyonundan sonra bu defa baş arkaya doğru eğilir ve 1-2 saniye beklenir. Hareketler arasında zaman olmasına ve her hareketin 1-2 saniye dinlenme payıyla yapılmasına dikkat edilmelidir. Hareket uygulanırken zorlanma yaşanıyorsa bırakılır ya da yarım eğme şeklinde uygulamaya çalışılır.

Sağ ve Sol Germe

Baş yavaş ve yumuşak hareketlerle önce sağ daha sonra sol tarafa doğru eğilir. Her harekette yaklaşık 1-2 saniye beklenir. Hareket araları yaklaşık 5 saniyedir. Baş dönmesi yaşanması durumunda hareketlere devam edilmemelidir. Boyun bölgesinde özel rahatsızlıklar varsa ya da tansiyon gibi risk grubu hastalıklarından biri mevcutsa egzersiz uygulanmadan önce fizyoterapistlere danışılır.

Üst Trapez Kası Germe

Diğer boyun egzersizlerine göre daha yavaş ve bekleme süresi daha fazla olan harekettir. Baş üzerinden germe yapılırken baş, el yardımıyla da sağa ve sola doğru yatırılabilir. İlgili bölgenin gerildiği hissedildiğinde aynı hareket diğer taraf içinde tekrarlanır.

Sağa ve Sola İtme

Baş sabit ve dik tutulur.Sağ el yardımıyla baş sol tarafa doğru itilir ve başın sabit kalması için diğer yönlü ters hareket uygulanır. Aynı hareket sağ taraf içinde uygulanırken başın sabit kalmasına dikkat edilir. Boyun bölgesinin zorlanmamasına ve uygulamanın yumuşak hareketlerle yapılmasına dikkat edilmelidir. Ağrı hissedildiğinde bırakılır ya da bir uzmana danışılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here