Beslenme Hakkında

0
900

Bütün canlıların yaşamlarını devam etmeleri için beslenmeleri gerekir. Hem büyüme ve gelişme aşamasında hem de uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinin tüketilmesi gerekmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda vücudun ihtiyacın olan kırktan fazla besin öğesi tespit edilmiştir. Besin öğeleri 5 ana kümede toplanabilir. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, minareller ve vitaminlerdir. Günlük yaşamda bu öğelerin vücudun ihtiyacı olduğu ölçüde tüketilmesi gerekiyor. Ancak insanların yemek ve içmekten haz duymaları, ne isterlerse ve ne kadar isterlerse yemek, içmek istemeleri beslenme hakkında bilinçsiz ve yanlış beslenme alışkanlıklarına neden olmaktadır.

 

Ana besin öğeleri

Besinlerin içeriğinde yer alan kalori miktarı vücudun ihtiyacı olan günlük enerji miktarını ifade eder. Bu miktar kişiden kişiye değişir. Örneğin orta yaşlı bir kadın, normal yaşam aktiviteleri içerisinde iken günlük 1900 kalori tüketerek günlük enerji miktarını karşılamış olur. Bu miktarın fazlası vücutta yağ olarak depolanır. Ana besin öğelerinden olan karbonhidratların 1 gramı 4 kalori içerir. Un, süt, meyve ve sebzeler, patates, mısır, pirinç en önemli karbonhidrat kaynakları olup bu besinler günlük besinimizin %50’sini oluşturmalıdır.

Proteinler, hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağladığından günlük besinimizin ini oluşturmaları gerekmektedir. Kırmızı ve beyaz ette, et ürünlerinde, süt, yumurta ve kuru baklagillerde bolca vardır. 1 gramı 4 kaloridir.

Yağların günlük besinimizin %30 unu oluşturmaları yeterlidir. 1 gramı 9 kalori olup sıvı(doymamış) yağ ve katı(doymuş) yağlar olarak ikiye ayrılırlar. Vücudumuzun ihtiyacı olan yağları karbonhidratlarda da sağlayabildiğimizden hiç yağ tüketmeden de yaşamak mümkündür.

Lifler ise bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Sindirime katkısı vardır. Günde 25-30 gram tüketilmesi gerekmektedir. Vitamin ise yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılır. Yağda eriyen vitaminler A,D,E ve K vitaminleridir. Suda eriyenler ise B grubu ve C vitaminleridir. Minerallere örnek Kalsiyum, Fosfor, Potasyum, Sodrum… verilebilir. Mineraller ve vitaminlerle birlikte işbirliği içerisinde enzimlerin yapısına katılarak düzenleyici rol alırlar.

 

Yeterli ve dengeli beslenme

Beslenme hakkında elde ettiğimiz temel bilgiler ışında, tüm besin gruplarını yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Aksi taktirde gereğinden fazla tüketilen besinler vücutta depolanır ve şişmanlığa neden olur. Günümüzde insanların sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmaları için verilecek eğitimlerle doğru beslenme hakkında bilincin arttırılması gerekiyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here