Fizik tedavi ajanları

Bel Traksiyonu

Günümüzde çekme olarak bilinen traksiyon yöntemi ile tüm omurganın çekilmesini sağlayan bir alet bulunmaktadır bu alet sayesinde bel tedavileri uygulanır. Omurlarında bulunan yükü almasının yanı sıra boyun ve hareketliliğini tam anlamı ile gerçekleştirir ve boyun ile bel arası bölgede yer alan bağ ve kasların güçlenmesini sağlar. Uygulama sonrası birçok hastada boyun ve belde omurga ağrısının ve baş ağrısının kesildiği hatta görme ve hafıza kabiliyetinin geliştiği görülmektedir.

Bel Traksiyonu Nasıl Yapılır?

Lomber spinal traksiyon sırtüstü ya da yüzüstü horizontal pozisyonda gerçekleşmektedir, genel olarak vücut ağırlığı ve ek ağırlık yardımı ile vertikal pozisyonda uygulanmaktadır. Horizontal traksiyonda sürtünme kuvveti traksiyon etkisini azaltan en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Horizontal traksiyonda vertebral ayrılma işlemini sağlamak için 20 ya da 40 kg bir kuvvet kullanılmalıdır. Statik lomber adı verilen traksiyonda 25 ya da 45 kg ile 15 veya 30 dakika traksiyon yapılmalıdır. İntermitan traksiyonda kasları gevşetmek amacı ile 10 veya 15 kg ile ilk çekme işlemi gerçekleşir ve tedavi süreci boyunca 5 seansta 30 ile 50 kg arasında bir çekim gücüne oluşmaktadır. İntermitan traksiyonda çekili tutma süresi ise 10 ile 60 saniyedir.  Bu bel traksiyonu sonucu dinlenme süresi ise 10 veya 30 saniye olmaktadır. Lomber traksiyonda 10 ile 15 dakika içinde traksiyon tedavisine başlanır ve sonrasında ise bu süre  20 ya da 30 dakikaya kadar çıkılabilmektedir. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir