Hastalıklar

Bel Fıtığı

Disk kayması olarak ifade edilen bel fıtığı, insanlara ciddi zarar veren bir durumdur.  İnsan omurgasında çok fazla sayıda kemik bulunur. Bu kemiklerin esnek olması için de kemik arasında diskler yer alır. Herhangi bir sebep nedeni ile disklerin kayması ise bel fıtığı olarak adlandırılır.

Omurilik içerisinden pek çok sinir geçer. Bu sinirler, beyinden gelen mesajları iletmede etkin rol oynar. Yerinden oynayan disk ise omurilik içerisindeki bu sinirlere baskı yapar. Bu baskılar ise şiddetli ağrı olarak ortaya çıkar. Bel fıtığında şiddetli ağrıların oluşması; disklerin sinirlere yaptığı baskının bir sonucudur.

Bel Fıtığının Nedenleri

Bel fıtığı genellikle 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür. Ancak erişkin insanlarda daha sık görünse de her yaş grubunda karşımıza çıkabilen bir hastalıktır. Bel fıtığına neden olan etmenler birden fazladır.

Obezite

Bel fıtığının en önemli nedenlerinin başında aşırı kilo gelir. Çünkü insanların vücut ağırlıkları omurgaları tarafından taşınır. Kilolu insanlarda ise omurgaya esneklik görevi sağlayan disk; aşırı bir baskı durumu ile karşılaşır. Baskı karşısında kayan disk ise sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur.

Hareketsizlik

Hareketsizlik bel fıtığı nedenleri içerisinde son derece önemlidir. İnsanların sürekli hareket halinde olması, kaslarının da güçlü olması durumunu ortaya çıkarır. Güçlü kasa sahip olan kişilerde, vücudun tüm yükü omurganın üzerinde değildir. Ancak hareketsiz bir yaşam sonucunda; kasların yeterince güçlenmediği durumlarda vücudun yükü de omurganın üzerinde olur. Bu durum da diskin ağırlık karşısında kaymasına ve bel fıtığının ortaya çıkmasına sebep olur.

Ağır Eşya Kaldırmak

Kimi insanlar meslekleri gereği kimi insanlar da omurga yapılarına uygun hareket etmeyi ihmal ettikleri için ağır nesneleri kaldırır. Ağır nesneleri kaldırmak ya da itmek de aynı şekilde omurgada bulunan diskin kaymasına ve bel fıtığı sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

Bel Fıtığının Belirtileri

Ayakta başlayan ağrılar bel fıtığı belirtileri arasında ilk öne çıkandır. Ağrılar tek ayakta ya da iki ayakta ortaya çıkabilir. Uyuşma, hareket kısıtlamaları ya da yürüme ve oturmadaki zorlanmalar bel fıtığının ilk belirtileri arasındadır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir