Hastalıklar

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit)

Osteoartrit Nedir?

Başparmak kök ekleminde kireçleme, toplumda sıkça görülen eklem ağrılarının başında gelir. Eklemler arasındaki kıkırdak dokunun yapısını tahribatıyla birlikte bozulmasına, soyulmaya ve hatta aşınmaya özellikle ağrılara neden olan bir rahatsızlıktır. Osteoartritte en sık tutulan eklemlerden birisi başparmak kök eklemidir. Bu kireçlenme hastalığı genellikle 40 yaş üzeri insanlarda ve erkeklere oranla kadınlarda daha yüksek çıkmakta olan bir hastalıktır. Pürüzlü yüzeylerde sürtünmeler meydana gelir. Başparmak kök eklemi başparmağı etrafında döndürmeye ve eşyaları objeleri kavramamıza yaran önemli bir özelliği barındırır.  Hastalık özellikle diz bölgesinde, kalça ekleminde, omurgada ve el bileğinde en sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme Neden Olur?

Peki başparmak kök ekleminde kireçlenme neden olur? Başparmak kök ekleminde kireçlenme elin olağan şekilde kullanımında kırkırdakta soyulmaya zarar görmeye ve ekleminde etrafında bozulmalar olabilir. Baş parmağımızı çok sık kullanırız, hareketi, gücü ve çeşitli tercihleri hemen hemen her şey için kullanmak gerekir. Bu eklemdeki kireçlenme diğer eklemlerde de kireçlenme olacak anlamına gelmez. Geçmişteki kırık veya travmalar osteoartrit rahatsızlığı olasılığını arttırmaktadır. Özellikle erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülme sebeplerine örnek verecek olursak kadınların temizlik yaptığı sıradaki bez sıkmaları, ellerini zorlamaları ve eklemi aşındırmalarıdır. Ellerin bir pozisyonda sabit tutulması da bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlardan biridir. Uzun süreli sıkı kavrama yapmakta ekleme bir o kadar zarar verebilir. Karşımıza meslek hastalığı olarak da çıkabilme ihtimali vardır. Kireçlenme ilerleyici bir rahatsızlık olduğundan, zamanla daha kötü bir hale dönüşebilir. Yapılan araştırmalar da şişmanlıkta bu hastalığı tetikleyen nedenlerden biridir.

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme ilerledikçe eklemlerdeki ağrı da ilerlemeye devam eder. Ağrı bazen alevlenme periyotları halinde de görülebilir bazen de bitmeyen tükenmeyen ağrılara da dönüşebilir. Bu ağrı genellikle elimizi kavramaya çalıştığımız nesneleri uzun süre tuttuğumuzda, kapı kilidi açmaya çalışırken ve yazı yazarken gibi hareketlerden ötürü artmaktadır. Ağrı varken elimizi kavanoz açmaya zorlamak tahrişi arttıran bir harekettir. Bu kireçlenme başparmakta şekil bozukluğuna yol açabilir. Özellikle hareketsiz olduğumuz dinlenme anlarında yaptığımız anlık hareketlerde ve geceleri uyurken kendini çokça göstermektedir. Başparmak kök ekleminde kireçlenme, rahatsızlığı yaşayan hastalar genellikle bazı el hareketlerinden maruz kalmasından yakınırlar. Başparmakta özellikle taban bölgesinde bir şişlik ve hassasiyet eksikliği ortaya çıkar. Başparmakta hareketler sınırlanır yavaşlar ve kayıplar olur. Başparmak eklemlerinden sesler gelir. Kimi zamanda eklemin etrafında sert kemiksi çıkıntıların olması ve başparmaktaki kareleşmelerin görülmesi de başparmak kök ekleminde kireçlenme belirtilerinin göstergesidir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir