Egzersizler

Ayak Egzersizleri

1. Egzersiz

Sandalye vb yüksek bir yere oturarak ayakların havada olması sağlanmalıdır. Ayaklar ayak bileği kısmından yukarı ve aşağı doğru hareket ettirilmelidir. Herk iki ayak aynı anda hareket ettirilirken her 5 uygulamada bir dinlenilmeli toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

2. Egzersiz

Sandalye vb yüksek bir yere oturarak ayakların havada olması sağlanmalıdır. Daha sonra her iki ayak ayak bileği kısmından sırasıyla içe ve dışa doğru döndürülmelidir. Bu sırada herhangi bir ağrı oluşması halinde egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Ağrı hissi oluşmadığı takdirde ayaklarla 3 set yarım daire hareketine devam edilmelidir.

3. Egzersiz

Ayakların altına dikdörtgen, ayakları içine alabilecek büyüklükte yumuşak bir egzersiz havlusu alınmalıdır. Ayak parmakları ile havlu tutulup kaldırılmalı ve daha sonra tekrar bırakılmalıdır. Uygulama yapılırken ayak parmakları çok fazla zorlanmamalıdır. Ağrı hissi oluşumunda fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her hareket 10 tekrardan oluşmak koşuluyla toplamda 3 set şeklinde uygulamaya devam edilmelidir.

4. Egzersiz

Sandalye yada egzersiz süngeri gibi bir yüksekliğe oturarak femur ve tibia- fibula arasında yaklaşık 45 derece açı olması sağlanmalıdır. Ayak tabanları yere pararlel iken önce ayak parmakları yukarı kaldırılırken daha sonra topuklar yukarı kaldırılmalıdır. Her kısım 10 tekrarlı toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

5. Egzersiz

Düz bir zemine oturarak bacakların yere paralel olması sağlanmalıdır. Dizlerin altına küçük bir yükseklik eklenmeli ve egzersiz pozisyonu alınmalıdır. Daha sonra egzersiz bantları ile ayak gövdeye doğru çekilmelidir. Her ayak için egzersiz 10 tekrarlı olamak koşuluyla toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

6. Egzersiz

Düz bir zemine sırt üstü uzanarak eller yana açılmalı ve dizler gövdeye doğru yarım çekilmelidir. Daha sonra gövde ayak bilekleri ile yukarıya kaldırılıp 5 saniye bekledikten sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Bu esnada ağrı hissi meydana gelmiyorsa hareket 10 tekrarlı 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

7. Egzersiz

Düz bir zemine oturarak bacakların yere paralel olması sağlanmalıdır. Egzersiz sırasında yardım alınmaması için eller bel kısmında birleştirilmelidir. İnce ve yumuşak bir egzersiz bandıyla ayak bilekleri birbirine bağlanmalıdır. Daha sonra bir ayak düz ve yere paralel iken diğer ayak ayak parmakları ile gövdeye doğru çekilmelidir. Aynı uygulama diğer ayak içinde uygulanırken her 3 egzersizde bir dinlenilmeli ve gevşeme hareketine geçilmelidir. Bu sırada ağrı hissi meydana gelmediği takdirde hareketler 10 tekrarlı 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir