Aşil Tendinit Egzersizleri

0
2221

Aşil tendinit egzersizleri, aşil tendinit hastalığının tedavisi,  yaralanmaların hızlıca tedavi edilmesi ve meydana gelen deformasyonların tekrarlanmaması için uygulanmaktadır. Aşil tendinit, aşit tendonun yaralanmasıyla meydana gelmektedir. Meydana gelen deformasyonla ya da yaralanmalarla aşil tendonda şişmeler ve tahrişlikler görülebilir. Oldukça sert bir yapıya sahip olan aşit tendon bacakların iç kısımlarındaki kasların birleştirilmesini ve topuk kemiklerinden kalkanuesa bağlanmasını sağlamaktadır. Oldukça önemli olan bu yaralanmalar tedavi edilmediği takdirde yaka bileği hareketlerini engelleyecek seviyeye gelebilir. Hatta bu deformasyonun devamında yürüme problemleri dahi görülebilir. Bu nedenle belirti ve bulgular görüldüğünde derhal uzmanlara başvurulmalıdır ve fizyoterapistlerin uygun gördüğü egzersizler uzman eşliğinde uygun görülen doğrultuda yapılmalıdır.

Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte uzun sürmektedir. Tendinitin tamamen yok olması haftalar hatta yıllar sürebilmektedir. Tedavi süreci / yöntemi tamamen kişiye özel ve hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir.  Bazı vakalarda alçılama işlemi yapılırken kimi vakalarda yalnız birkaç gün hareketsiz kalmak yeterli olmaktadır. İleri seviye yaralanmalarda ise cerrahi girişim uygulanmaktadır. Aşil tendinit egzersizleri ise hafif ve orta dereceli deformasyonlarda uygulanmaktadır. Egzersizler kesinlikle fizyoterapist rehberliğinde yapılmalıdır. Olağan dışı gelişen durumlar uzmanlara danışılmalıdır.

 Ayak Bileği Germe

Yüz bir duvara dönecek şekilde pozisyon alınır.  Bacaklar ise resimdeki gibi konumlandırılır. Deformasyona uğramış olan ayak arkada olacak şekilde hizalanır ve bükülür. Topuklar yerden kaldırılmadan aşil tendon bölgesinde (topuğun arka kısmı ) gerilme hissedilene kadar duvara yaslanılır. Gerilme hissedildikten sonra 30 saniye beklenir ve hareket 2 defa tekrarlanır.

Baldır Kası Germe

Yüz bir duvara dönülerek sağlam bacak bükülür. Deformasyona uğrayan ayak resimdeki gibi düz olacak şekilde pozisyona getirilir. Baldır kaslarında gerilme hissedilene kadar arkadaki ayak topuğu yerden kaldırılmadan yavaşça duvara yaslanır. Gerilme hissedildiğinde 30 saniye beklenir ve bu hareket 2 kez tekrarlanır.

İki Ayak Topuk Kaldırma

Her iki yak arasında çok fazla mesafe olmadığına emin olunarak düz bir şekilde yere basılır. Daha sonra parmak uçlarına basılarak topuk yerden kaldırılır ve yaklaşık bir saniye boyunca bu pozisyonda durulur. Pozisyon tamamlandığında yavaş ve yumuşak hareketlerle topuklar tekrar yere basılır. Bu şekilde egzersiz 20 defa tekrarlanır.

Tek Ayak Topuk Kaldırma

Hareket uygulaması yapılırken bir sandalyeden yardım alınır. Sandalye ters çevrilerek öne hizalanır ve sandalyeden destek alındığına emin olunduktan sonra ayak resmin sol bölümündeki gibi bükülür. Daha sonra deformasyona uğrayan ayak topuğu kaldırılarak parmak ucunda yaklaşık bir saniye boyunca beklenir. Pozisyon tamamlandığında deformasyona uğrayan ayak topuğu ile zemine basılır. Bu egzersiz 10 defa tekrarlanır.

Aşil tendinit egzersizleri genel çaplı olarak bu şekildedir. Egzersizler günün başında, gün ortasında ve günün sonunda olmak üzere belirli aralıklarla 3 defa tekrarlanır. Fizyoterapiste danışılmadan egzersiz uygulamasına gidilmemelidir. Fizyoterapistlerin uyguladığı programlar varsa o programa gör hareket edilmelidir. Aşil tendinit egzersizleri düzenli uygulanmalı, ağrı hissi geçtikten hemen sonra egzersizler bırakılmamalıdır. Ağrı hissinin geçmesinin üzerinden bir iki hafta daha devam edilmelidir. Egzersizdeki devamlılık deformasyonların tekrarlamaması için oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here