Alternatif Tıp

Aromaterapi

Aromaterapi uygulaması ile doğal aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların kullanımı sonucunda insanların fiziksel ve zihinsel sistemleri üzerinde oldukça yüksek seviyede iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Bu yağlar tek başlarına kullanılabildiği gibi karışım haline getirilerek de kullanılmaktadır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta hangi amaç için kullanılacaksa o amaca hizmet eden uçucu yağların seçilmesidir.

Aromaterapinin Faydaları

Aromaterapi uçucu yağa, yağ birleşimlerine ve kullanılan uygulama yöntemine bağlı olarak farklı fiziksel ve psikolojik faydaları bulunmaktadır. Aromaterapide kullanılan uçucu yağların bilinen bazı tıbbi kullanım alanları ise şu şekildedir: Ağrı kesici, genel bağışıklık sistemi kuvvetlendirici, mikropların öldürülmesi, iltihap önleyici, doku ve damarları büzücü, sakinleştirici ve idrar söktürücü şeklinde sıralamak mümkündür.

Bu uçucu yağlar mide ve bağırsak rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, adet ağrısı ve düzensizlikleri, stresin etkisinin azaltılması, depresyon durumunun aşılması, dolaşım problemleri, solunum yolu enfeksiyonları ve yaralar dâhil olmak üzere ve kullanılan uçucu yağın özelliğine göre daha pek çok belirtileri ve durumları tedavi etmek için amacıyla kullanılmaktadır. Aromaterapinin faydalarını bu şekilde sıralamak mümkündür.

Aromaterapi Masaj Uygulaması

Aromaterapi masaj uygulamasının alanında uzman ve gerekli eğitimi almış masörlerce yapılması uygulamanın başarılı olması için oldukça önemlidir. Masaj yapmak için uçucu yağlar direkt olarak kullanılmamaktadır. Bunun sebebi vücuda tahriş etme olasılığının yüksek olmasıdır. Bu yağları seyrelterek kullanmak bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Tedavi için seçilecek yağın özelliği ve uygulan tedavi için uygun olması başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Aromaterapi Kompres Uygulaması

Aromaterapi kompres uygulaması ihtiyaca göre soğuk veya sıcak olarak uygulanabilmektedir. Soğuk kompres uygulaması ile baş ağrıları, burkulmalar ve şişmelerde oldukça olumlu etkileri olacaktır. Sıcak kompres uygulamasında ise, kas ağrıları, artrit romatizma, diş ağrıları ve apselerde faydalı olmaktadır. Burada hangi tür uygulamanı seçileceği sorunun çeşidine göre belirlenmektedir.

Aromaterapi İnhalasyon Uygulaması

Aromaterapi inhalasyon uygulaması ile özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, nezle, sinüs rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde kaynamış su bulunan bir tencereye, 4 damla civarı bu uçucu yağların tamlatılması ile süreç başlamaktadır.

Başın üzerini bir havlu ile kapatılıp kişinin birkaç dakika düzenli ve derin nefes alması ile yapılan bir uygulamadır. Bu uçucu yağlara çeşitli karışım yağları çeşitleri ilave edilerek, yatıştırıcı, dinlendirici, rahatlatıcı, mutlu edici, kış aylarında da soğuk algınlıklarından koruyucu ve tedavi edici faydaları bulunmaktadır.

Aromaterapi Banyo Uygulaması

Aromaterapi banyo uygulaması banyo esnasında kullanılan bu uçucu yağlar banyo boyunca uygulanmaktadır. BU uygulama ile birlikte uyku bozuklukları, aşırı sinirlilik hali, romatizma türü hastalıklar, soğuk algınlıkları ve enfeksiyonal deri hastalıklarının tedavisinde başarılı ve etkili şekilde kullanılmaktadır.

Uçucu Yağların Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

1-)Uçucu yağlar direkt olarak ilaç gibi asla kullanılmamaktadır.
2-) Masaj uygulaması yapılırken, kesinlikle seyreltici destekli karışımlarla kullanılması en doğrusudur.
3-) Uygulama sırasında, uçucu yağlar göze kaçırılmamalıdır. Çünkü gözde tahriş etkisi yapabilmektedir. Özellikle bazı uçucu yağ türleri ciddi anlamda gözlere zarar verebilmektedir.
4-) Küçük çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Çünkü bunların bünyelerinde ters etki göstermesi kuvvetle muhtemeldir.
5-) Hepatit, epilepsi, kanser, Parkinson ve alerji gibi ciddi rahatsızlıları olanlar kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Çünkü bazı yağların yapısında bulunan bileşenler bu hastalıkları tetikleyici etki gösterebilmektedirler. Uçucu yağların kullanımında dikkat edilecek hususlar bu şekildedir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir