Fizik tedavi ajanları

Ambulasyon Cihazlar

Ambulasyon, ayağa kalkmak demektir. Bacak sorunları için kas ve paraplejiye hyperobesity gibi sorunlarda ortak hasarlarda ve köklerinde birçok çeşitlilik vardır. Yürümek için her türlü şeyler kullanmaktadır, yürüyüş ve hareket ederken diğer ürünlere karşı bireylere yardımcı olmak için tasarlanmış özel cihazlar bulunmaktadır.

Ambulasyon Cihazları

Koltuk Değnekleri: Bir bacakta ya da iki bacakta da   zayıflık meydana geldiği durumlar da kullanılan bir alettir.  Bireye destek olan bir ya da iki puan sistemi ile kullanılan oldukça ucuz bir alettir. Bu alet ile kollar ve üst gövde zayıf veya hasarlı uzuv için destek olur ve ayakta durmasını sağlamaktadır. Koltuk altından ve ön koldan destek almak amacı ile kullanılan başlıca iki çeşit koltuk değneği bulunmaktadır.  Bu değneği kullanırken önemli iki nokta vardır, ilki merdiven çıkarken dikkat edilmesidir bu nokta da mutlaka iyi ayağınızı kullanarak çıkın diğeri ise merdivenden inerken ise ilk yaralı ayak kullanılmalıdır.

Walker: İki bacakta ambulasyon için çok zayıf durumdaysa kullanımı için 4 – noktalı walker aleti gerekebilir. Bu alette hem sağ hem sol bacak adımlar sırasında destek verir, arkası açık şekilde olan U- çerçeve şeklinde bir alettir.

Scotter: Diğer adı ile motorlu sepetidir.  Bu aletin kullanıcıları için uyumlu üst vücut fonksiyon için en ideali bir motorlu scooter olmaktadır. Kolay bir şekilde montajlanan ve oldukça kolay kullanılan diğerlerine göre daha az yoran bir alet seçeneğidir.

Protez: Protez uzuvlar sayesinde insanlara eksik uzuvlarını kullanmakta yardımcı olmaktadır üstelik bu aletlerin fiyatları da o kadar yüksek değildir. Bu uzuvlar sayesinde birçok kişi yeniden koşma ya da yürüme yetileri için yeniden ulaşabilmeyi sağlar.

 Robotik aids: Günümüzde yeni geliştirilmekte olan robotik yürüme cihazları pahalı ama oldukça işe yarayan ve etkili olan bir alettir. Günümüzde kullanımı artmış durumdadır.

Bunlar günümüzde kullanılmakta olan ambulasyon için yardımcı olan cihazlardır bunları temin etmek oldukça kolaydır. Bu aletler sayesinde pek çok kişi eskisi gibi hareketler edebilmektedir bu yüzden bu aletlere ilgi çoktur. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir