AKUPUNKTUR, UZAK DOĞU’NUN GİZEMLİ DENİZİ

0
1921

Tarih boyunca insanoğlu, sağlıklı yaşamın peşinden koşmuş, daha fazla iyilik hali için elinden geleni yapmıştır. İşte karşınızda bu çalışmaların en eskilerinden biri olan akupunktur.

Akupunktur kelimesi ”acus (iğne)” ve ”puncture (batırmak)” kelimelerinden oluşur. Genel olarak hasta olan organların iyileşmesi, sağlıklı olan organların hastalıktan korunması ve homeostasisin (iç denge) sağlanması için spesifik noktalara iğne batırmak anlamına gelir.

Akupunkturun tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bilinen ilk yazılı kaynak ise Çinli doktor Huang Di Nei Jing’e aittir. Dr. Jing ”Sarı Kral’ın İç Dünyası” isimli kitabında 282 akupunktur noktasını anlatmış ve 66 hastalığı bu noktalarla tedavi ettiğini söylemiştir. Ayrıca Uygur Türklerinin de tedavi amaçlı akupunktur kullandıkları bilinmektedir.

Akupunktur da genel olarak gümüş ve altın iğne kullanımı yaygındır. İnanışa göre gümüş ve altın iğnelere vücut daha iyi reaksiyon göstermektedir. Ancak bunun doğruluğunu kanıtlayan bir çalışma bulunmamaktadır.

Akupunktur Felsefesi

Geleneksel Çin felsefesine göre insan evrenin bir parçasıdır ve evrenin döngüsünü sağlayan ”Qi” enerjisi insanın içinde de mevcuttur. Bu enerji insan vücudunda meridyen adı verilen kanallarda dolaşır ve evreni nasıl düzenliyorsa, insan bedenini de aynı şekilde düzenler. Bu meridyenler toplam 14 tanedir. Bu enerji, meridyen içerisinde döngüsünü tamamlayamaz ve herhangi bir yerde tıkanırsa, hastalıklar zuhur eder. Bu tedavi yöntemi sayesinde, akupunktur iğneleri doğru noktalara batırılarak, hastalıklara sebep olduğu inanılan tıkanık kanallar açılmaktadır.

Güncel Bilim ve Akupunktur

Günümüzde akupunktur neredeyse tüm dünya da kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Amerika da 10 un üzerinde ”Akupunktur Akademi Merkezi” vardır. Yine Avrupa ve Amerika da birçok özel ve resmi sigorta şirketleri akupunktur tedavi metodunu kabul edip, tedavi ücretlerini ödemeye başlamışlardır. Ülkemizde resmen kabul edilen akupunktur tedavisi Dünya Sağlık Örgütünün belli aralıklarla yayınladığı uygulama listesi dahilinde uygulanmaktadır. Dünyada 3 milyon civarında hekim akupunkturu hastalarını tedavi amacıyla kullanmaktadır. 6000 den fazla makale de akupunkturun bilimsel olduğu ispatlanmıştır.

Akupunkturla Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Akupunktur genel olarak düzenleme mekanizması olduğu için birçok hastalıkta tedavi amaçlı ve koruyucu yöntem olarak kullanılmaktadır.  Faydalı olduğu ispatlanmış bazı rahatsızlıklar şunlardır;

 • Genel ağrı problemleri (bel, boyun, omuz, diz)
 • Kronik yorgunluk
 • Uyku problemleri
 • Psikolojik problemler (anksiyete, depresyon, stres)
 • Astım, Bronşit gibi akciğer hastalıkları
 • Cinsel problemler
 • Sindirim sistemi problemleri (ishal, kabızlık, reflü, gastrit)
 • Kalp damar problemleri
 • Mensturasyon ağrısı
 • Sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar
 • Obezitenin tedavi edilmesinde akupunktur tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

İlaç tedavisine göre çok az yan etkisi bulunan akupuntur, hamilelere kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca her türlü tedavi de olduğu gibi, akupunkturu da ehil kişilere yaptırmak, bizi ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı koruyucaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here