El Bileği Egzersizleri

0
2139

1. Egzersiz

Egzersiz uygulaması için çekik vb egzersiz aparatı yardımı alınmalıdır. Ucunda ağırlık bulunan uzun ve düz egzersiz çubuğu el içinde ortalanmalıdır. Daha sonra ağırlığın olduğu kısım sırasıyla sağ öne ve sol öne doğru eğilip kaldırılmalıdır. El bilek eklemleri diğer eklemlere göre daha hassas oluğundan ağırlığın fazla olmamasına ve egzersiz esnasında el bileğinde ağrı oluşumu olmamasına dikkat edilmelidir. Her el bileği 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

2. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için her iki el karşıya doğru düz ve yere paralel şekilde uzatılmalıdır. Daha sonra her iki el aynı anda yukarıya kaldırılmalı ve aşağıya indirilmelidir. Egzersiz sırasında el bileklerinde ağrı olmamasına dikkat edilmelidir. Her set 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz totalde 3 set uygulanmalıdır.

3. Egzersiz

Sol el yukarıya doğru dik bir şekilde uzatılmalıdır. Elin dört parmağı bitişik baş parmak ise açık olmalıdır. Daha sonra el yumruk yapılacak şekilde bükülmeli ve gevşetilmelidir. 10 tekrar uygulandığında diğer ele geçilmelidir. Her el bileği 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır. Bu sırada herhangi bir ağrı oluşmamalı eğer herhangi bir ağrı oluşursa bu sırada egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir.

4. Egzersiz

Sol el yere paralel olacak şekilde uzatılıp parmaklar olabildiğince açılmalıdır. Daha sonra el yumruk yapılmalı ve başlangıç pozisyonuna geri dönülmelidir. Uygulama sol el ile 10 defa tekrarlandığında sağ ele geçilmelidir. Egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanabilir. Egzersiz esnasında ağrı oluşmamasında dikkat edilmelidir.

5. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınması için sol el yere dik bir biçimde uzatılmalı ve sağ ile sol elin dört parmağı kapatılacak baş parmak ise kapsanacak şekilde tutulmalıdır. Egzersiz pozisyonunun doğru olduğuna emin olunduğunda baş parmak diğer dört parmağa doğru uzatılmalıdır. Egzersiz sırasında el bileğinin sabit kalınması sağlanmalıdır. Sol el 10 tekrarlı uygulandığında diğer ele geçilebilir. Egzersiz sırasında parmaklarda uyuşmaların olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir uyuşma gerçekleşirse egzersiz durdurulmalı ve fizyoterpistlere bilgi verilmelidir. Egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanabilir.

6. Egzersiz

Sol el yere paralel ve el yası yukarıya bakacak şekilde el uzatılmalıdır. Daha sonra elin dört parmağı sırasıyla baş parmağına değdirilmeli ve gevşeme hareketine (5 saniye beklenmeli) geçilmelidir. Her parmağın baş parmağa değdirildikten sonra parmakların tamamen açılmasına dikkat edilmelidir. Her parmak 10 tekrarlı uygulanmalı ve diğer elin parmaklarına geçilmelidir. Egzersiz sırasında parmaklarda uyuşmaların olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir uyuşma gerçekleşirse egzersiz durdurulmalı ve fizyoterpistlere bilgi verilmelidir. Egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanabilir.

7. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için sol el yukarıya doğru ve dik hale getirilmelidir. Daha sonra sağ el ile sol el bileği sabitlenmeli ve hafif sıkı hale getirilmelidir. Egzersiz sırasında sol el bileğinin sabit kalması sağlanmalıdır. Egzersiz pozisyonunun doğru olduğundan emin olunduğunda sol el sağa ve sola eğilmeli sonrasında ise gevşemeye geçilmelidir. Egzersiz esansında el bileğinde ve parmaklarda uyuşmaların olmamasına dikkat edilmelidir. Sol el ile 10 tekrar yapıldıktan sonra sağ ele geçilebilir. Her iki el 10 tekrarlı uygulandıktan sonra egzersiz toplamda 3 set uygulanmalıdır.

8. Egzersiz

Egzersizin uygulanabilmesi için küçük, yumuşak ve yuvarlak bir egzersiz topundan yardım alınmalıdır. Top sırasıyla önce sağ ele daha sonra sol ele alınmalıdır. El ayasına yerleştirilmeli ve parmaklar (parmak uçlar) ile sıkılmalıdır. Top sıkılırken parmaklarda (eklemlerde) oluşabilecek ağrı ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Herhangi bir ağrı oluşumu ya da uyuşmlar söz konusu olduğunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her el bileği 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

9. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınması için sağ el yüze paralel yukarıya doğru dik olacak şekilde kaldırılmalıdır. Daha sonra baş parmak sağa doğru açılmalı ve diğer parmaklar baş parmağı takip etmelidir. Her parmak ile 10 tekrar uygulanmalıdır. Daha sonra diğer ele geçilmelidir. Egzersiz esnasında herhangi bir ağrı ya da uyuşma olmamasına dikkat edilmelidir. Olası bir ağrı ya da uyuşma durumunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanabilir.

10. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınması için düz ve yüksek bir zeminden ya da masa gibi bir materyalden yardım alınmalıdır. Sağ el masaya paralel ve bitişik olacak şekilde masaya yerleştirilirken el ayasının yukarıya doğru olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra ince ve sıkı olmayan bir egzersiz bandı masanın ayak kısmına bağlanarak avuç içine alınmalıdır. El bileği egzersiz bandı ile yukarıya doğru kaldırılmalı ve daha sonra gevşemeye geçilmelidir. 10 tekrardan sonra yaklaşık 5 saniye dinlenilmeli ve ikinci sete geçilmelidir. Toplamda 3 set uygulandıktan sonra diğer ele geçilmelidir. Egzersiz sırasında sert ve sıkı egzersiz bandının kullanılmamasına dikkat edilirken el bileğinde ağrıların oluşmamasına da dikkat edilmelidir. Olası bir ağrı ya da uyuşma gerçekleşirse egzersiz durdurulmalı ve fiyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her el bileği 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

11. Egzersiz

Egzersizin uygulanabilmesi için el karşıya paralel ve yukarıya doğru kaldırılmalıdır. Daha sonra el bileği sabit tutulmaya çalışılarak parmaklar sırasıyla baş parmak ile birleştirilip gevşetilmelidir.  Her parmağın baş parmağa değdirildikten sonra parmakların tamamen açılmasına dikkat edilmelidir. Egzersiz parmağa 10 tekrarlı uygulandıktan sonra ikinci sete geçilebilir. Toplamda 3 set uygulandıktan sonra ise diğer ele geçilmelidir. Egzersiz sırasında ağrı ya da uyuşma olmamasına dikkat edilmelidir. Olası bir ağrı ya da uyuşma gerçekleşirse egzersiz durdurulmalı ve fiyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her parmak 10 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set şeklinde uygulanmalıdır.

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here